Zastosowanie nagrzewnic w ogrzewaniu suszarni

Uprawa wielu roślin wymaga stworzenia odpowiednich warunków przechowywania plonów. Wykorzystywane są w tym celu różnego rodzaju nagrzewnice. Jako producent uznanych w Europie kotłów na biomasę oraz producent nagrzewnic do suszarni, dziś chcielibyśmy przybliżyć wam działanie nagrzewnic w suszarniach. W jakich branżach zaleca się używanie nagrzewnic? Jaki rodzaj nagrzewnic wybrać? Czy można je zamontować również w magazynach, pomieszczeniach już istniejących, czy tylko w nowopowstałych?

Przechowywanie nasion, grzybów, ziół leczniczych czy też przypraw ziarna i drewna, wymaga odpowiedniej zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza, celem uniknięcia problemów z zaparzaniem produktów rolnych, czy też rozwojowi pleśni.

W jaki sposób działa suszarnia do roślin i drewna?

Suszarnia to pomieszczenie, w którym zamontowano urządzenie do podgrzewania powietrza i poprawy jego wentylacji. Ważne jest, aby w przeznaczonym na suszarnię pomieszczeniu odpowiednio rozmieścić regały, stojaki na suszone surowce tak, aby były one rozmieszczone równomiernie bez zbędnego składowania na sobie. Istotą dobrze działającej suszarni jest odpowiedni projekt pomieszczenia i dobór odpowiedniego rodzaju nagrzewnicy powietrza, która gwarantuje:

  • szybkość działania,

  • łatwość obsługi,

  • oszczędności, dzięki którym inwestycja zwraca się w krótkim czasie.

W przypadku suszarni roślin najlepiej spisują się nagrzewnice na biopaliwa, które występują w kilku wariantach w zależności od specyfiki produkcji.

  • do suszenia plonów w mini suszarniach można wykorzystywać małe nagrzewnice o mocy 300-500 KW, które mogą być zasilane zarówno słomą zbożową, rzepakową, czy odpadami zielarskimi, jak i drewnem kawałkowym, węglem brunatnym czy brykietem,

  • w średniej wielkości suszarniach zaleca się nagrzewnice z dwoma komorami spalania, które zwiększają wydajność urządzenia. Są one zasilane zarówno biopaliwami jak baloty słomy lub kostki typu heston oraz drewnem kawałkowym, jak i węglem. Ich moc sięga 750-3000 kW, sprawdzają się do suszenia ziół, zbóż czy kukurydzy,

  • w dużych suszarniach zaleca się nagrzewnice bezwodne mocy od 1000 do 4000 kW. Mogą być instalowane poza budynkiem, bywa, że wykorzystuje się je w pracach przerywanych na okres jesienno-zimowy.

Zastosowanie nagrzewnic

Nagrzewnice często spotyka się je również w budownictwie do suszenia drewna i materiałów budowlanych. Instalowane są w różnego rodzaju tunelach foliowych, zalecane są do ogrzewania hal i magazynów. Podstawą poprawnego ich działania jest dobór mocy urządzenia do specyfiki budynku i przeznaczenia. Dzięki temu ogrzewanie pomieszczeń, czy też suszenie produktów rolnych, czy też drewna i innych wyrobów wymagających określonego poziomu wilgotności powietrza w połączeniu z automatyką urządzeń będzie bezawaryjne i skuteczne. Sterowniki do nagrzewnic podobnie jak sterowniki do kotłów pomagają zoptymalizować proces suszenia i utrzymać stabilne parametry wilgotności w pomieszczeniach. Nagrzewnice można instalować nie tylko w nowopowstałych budynkach.

GIZEX 
Korzkwy 30 B
63-300 Pleszew