Co zaliczamy do materiałów biomasowych?

Wśród wielu sposobów ogrzewania to właśnie korzystanie z pieców na biomasę zyskuje na popularności. Odejście od stosowania węgla ma związek z ekologią, mniejszym zanieczyszczeniem środowiska, ale także z niższymi kosztami biomasy i prawie bezobsługowym działaniem kotłów. Wśród materiałów biomasowych wyróżnia się kilka produktów, które mają odmienne właściwości.

Materiały biomasowe

Biomasa zazwyczaj kojarzy się z pelettem drzewnym, ale to nie jedyne rozwiązanie. Tak naprawdę biomasa pozyskiwana jest z różnych odpadków organicznych.

Najpopularniejsze materiały biomasowe, to:

  • Trociny - materiał uboczny przemysłu drzewnego i stolarskiego doskonale sprawdza się jako paliwo opałowe.Trociny są zwykle sprasowane w kostki lub pellet dla łatwiejszego przechowywania i używania. Wartość energetyczna tej biomasy jest zmienna, w zależności od tego, z jakich drzew pozyskano trociny.

  • Zrębki drewne - to większe od trocin odpady drzewne, które pozyskiwane są w wyniku zgniatania drewna. Podobnie jak trociny, mają zmienną wartość energetyczną.

  • Słoma - jako odpad po produkcji zboża, słoma często wykorzystywana jest jako materiał biomasowy. Wilgotność tej biomasy nie powinna przekraczać 18%. Słomę można brykietować lub pelletować, albo palić w postaci sieczki lub całych kostek. Forma biomasy zależy od tego, jakie ma właściwości Twój kocioł do biomasy.

  • Siano - jako biomasę wykorzystuje się siano niskiej jakości, na przykład takie, które zostało ścięte zbyt późno albo kilkukrotnie zmokło w czasie suszenia, wiec nie ma wielu składników odżywczych i jest twarde. Dobrej jakości siano jest raczej wykorzystywane do skarmiania zwierząt.

  • Rośliny energetyczne - materiał na biomasę można też uprawiać. W tym celu stosuje się rośliny energetyczne, czyli takie, które charakteryzuje szybki przyrost masy w krótkim czasie. Takimi roślinami jest np. wierzba energetyczna, topinambur, paulownia, sorgo sudańskie czy trzcina.

Zalety korzystania z biomasy

Używanie biomasy do ogrzewania budynków czy opalania suszarki ma wiele zalet. Kotły na biomasę w dużej mierze są bezobsługowe, można je zintegrować z systemem inteligentnego domu, co sprawia, że piec może uruchamiać się automatycznie o określonych  porach. Pellet drzewny czy słomiany jest łatwy w przechowywaniu i nie brudzi, tak jak na przykład węgiel.

 

Materiały biomasowe są pozyskiwane z odpadów drzewnych lub roślinnych, jest to więc ekologiczny produkt uboczny różnych gałęzi przemysłu. Mała emisja zanieczyszczeń przez kotły opalane biomasą sprawia również, że jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska.

GIZEX 
Korzkwy 30 B
63-300 Pleszew