Planowanie suszarni ziół. Wybór obiektu i sprzętów

 Suszarnie do ziół to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w wielu gospodarstwach rolniczych, ale też często spotykane u osób prywatnych. Ekologiczny tryb życia oraz chęć sięgania po zdrowe i wartościowe produkty sprawia, że opłacalną staje się inwestycja we własną suszarnię ziół. Jak jednak zaplanować jej umiejscowienie i na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

 

Zastosowanie suszarni

Jest bardzo szerokie. Można ją wykorzystać przy suszeniu takich ziół jak melisa, rumianek, mięta czy majeranek. Ponadto można użyć suszarnię do suszenia nasion zbóż, roślin strączkowych lub do dosuszenia cebuli. Wszystkie te produkty są naturalne, a suszenie sprawia, że nie tracą swoich właściwości. Są aromatyczne i idealnie pasują do wielu dań. Dlatego w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie ze strony klientów wiele firm inwestuje w kontenerowe suszarnie do ziół. Co więcej na tego typu inwestycję możliwe jest uzyskanie dofinansowania z programów gminnych lub unijnych mające na celu zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku polskim, ale też międzynarodowym.

 

Gdzie wybudować suszarnię?

Nowoczesne, kontenerowe suszarnie do ziół charakteryzują się wysoką izolacją termiczną. Wykorzystują dwa mechanizmu suszenia, czyli wysokie temperatury oraz duży przepływ powietrza. Dzięki instalacji możliwa jest eliminacja zewnętrznego źródła ciepła co znacząco wpływa na efektywność działania suszarni. Co ważne suszarnie są uniwersalne, czyli możliwe jest suszenie wielu produktów oprócz tradycyjnych ziół i nie wymagają zaawansowanego przeszkolenia. Suszarnie są bezobsługowe i co ważne tanie w eksploatacji. Jednak, aby spełniła ona wszystkie te założenia powinna być dobrze rozplanowana.

Ważnym elementem suszarni do ziół lub drewna jest wentylator nadmuchowy. Dobiera się go w zależności o powierzchni komory. Im jest ona większa tym wentylator powinien posiadać większą moc. Tylko wtedy suszenie będzie bardziej efektywne. Kolejnym ważnym elementem suszarni jest grzejnik bimetaliczny, do którego za pomocą instalacji doprowadzana jest ciepła woda. Wentylator wyciągowy z kolei montowany jest w ścianie budynku i służy do wydalania na zewnątrz wilgotnego powietrza w wnętrza komory suszarniczej. Dlatego warto dobrze rozplanować odległość wentylatora, aby ten nie miał działał wydajnie. W przypadku montażu suszarni w istniejącym budynków zaleca się skorzystanie z możliwości oględzin pomieszczenia przez ekipę, która ustali najbardziej optymalne położenie dla przyszłej suszarni. Zapewnienie dogodnych warunków pracy dla urządzeń oraz sprawnie funkcjonująca wentylacja to ważne aspekty dla prawidłowego funkcjonowania suszarni. Tylko wtedy suszenie ziół będzie skuteczne i szybkie, a zyski przedsiębiorcy widoczne w możliwe krótkim czasie.

 

 

 

GIZEX 
Korzkwy 30 B
63-300 Pleszew