Opalanie słomą na przykładzie kotłów nowej generacji

słoma do palenia

 

Ze względu na zmiany klimatyczne, tradycyjne materiały opałowe, takie jak węgiel czy drewno, pomału zaczynają być wypierane przez materiały ekologiczne, niepowodujące tak dużego zanieczyszczenia powietrza. W trosce zatem o dobro planety coraz częściej używa się biomasy: pelletu oraz słomy. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej opalaniu słomą na przykładzie kotłów nowej generacji.

 

Od czego zależy wartość opałowa słomy?

Opalanie słomą jest bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż innymi materiałami opałowymi, jednak wiele zależy od jej jakości. Wartość opałowa tego surowca uzależniona będzie zatem od rodzaju zboża oraz stopnia jego wilgotności. Zbyt wilgotna słoma obniży wydajność urządzenia i przyczyni się do większej emisji spalin; optymalny poziom wilgotności surowca to 12-20%. Pamiętać jednak należy, że tego typu materiału opałowego trzeba zgromadzić więcej, niż na przykład węgla. 1,5 kg słomy odpowiada bowiem 1 kg węgla. Słomę do kotłów zbiera się w postaci ściętej sieczki, sprasowanej w bele. Koszty opalania słomą, zwłaszcza słomą szarą, są o połowę tańsze aniżeli innymi materiałami grzewczymi.

 

Czym charakteryzują się kotły nowej generacji na słomę?

Dostępne w naszej ofercie nowoczesne kotły na słomę są znacznie większe od tradycyjnych, gdyż w ich komorach mieszczą się ogromne bale słomy. Nowoczesne sterowniki kontrolują proces spalania, a ich obsługa jest bardzo prosta i szybka. Ponieważ jeden prostokątny balot wystarcza na około godzinę, warto zaopatrzyć się w kotły ze zbiornikami akumulacyjnymi, magazynującymi energię, powstałą w procesie spalania. Taki kocioł wystarczy ładować do trzech razy na dobę. Tego typu kotły nie tylko emitują niewielką ilość spalin, lecz również w trakcie spalania słomy powstaje niewielka ilość popiołu. Ze względu na jego skład, obfitujący w:

  • potas,
  • wapń,
  • fosfor

Popiół można wykorzystać jako nawóz mineralny. Instalacja tego typu kotłów najbardziej opłaca się w gospodarstwach rolnych, w których słoma jest wytwarzana. Zachęcamy Państwa do skorzystania z naszej bogatej oferty kotłów na słomę, a także na ekologiczny pellet.

GIZEX 
Korzkwy 30 B
63-300 Pleszew