Charakterystyka kotłów biomasowych

 

 

Dlaczego warto zdecydować się na kotły biomasowe?

 

Kotły biomasowe są bardzo ekologicznym rozwiązaniem, dlatego chętnie wybierane są przez te osoby, którym troska o środowisko naturalne nie jest obojętna. Wpływają one na ograniczenie wydzielania dwutlenku siarki, który przedostaje się do powietrza. Ponadto dzięki ich wykorzystaniu nie jest wydzielany dwutlenek węgla, co jest jedną z największych zalet. Ogromnym plusem jest fakt, że można otrzymać specjalne dofinansowanie zakupu takiego kotła. Biomasa jest bowiem odnawialnym źródłem energii, bezpiecznym dla środowiska. Istnieje wiele różnych programów, dzięki którym można sfinansować całość lub część zakupu.

 

Czym jest biomasa?

 

Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie jest biomasa. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego materiału opałowego. Wśród najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim:

  • pellet,
  • słomę,
  • różnego rodzaju zrębki.

 

Wybór konkretnego kotła na biomasę uzależniony jest między innymi od tego, jakim materiałem planuje się ogrzewać budynek.

 

Rodzaje kotłów biomasowych

Kotły na biomasę dostępne na rynku są zróżnicowane pod względem sposobu załadowania materiałów oraz wykorzystanych rozwiązań technologicznych. Wyróżnia się urządzenia, które mogą być ładowane ręcznie lub automatycznie. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ ogranicza konieczność pracy człowieka do minimum. W kwestii rozwiązań technologicznych mowa natomiast o spalaniu dolnym lub górnym.

 

 

Kotły na biomasę wybierane są także ze względu na możliwość wprowadzenia oszczędności w zakresie ogrzewania. Biomasa jest zdecydowanie tańszym materiałem opałowym niż np. węgiel. Decydując się na zakup tego rodzaju kotła, warto jednak zwrócić uwagę na takie kwestie jak jego wielkość i moc. Nie bez znaczenia będzie także zasobnik na materiał opałowy. Należy pamiętać o tym, aby kotły kupować wyłącznie w sprawdzonych firmach, dzięki czemu można mieć gwarancję wysokiej jakości urządzenia i trwałości na długie lata.

GIZEX 
Korzkwy 30 B
63-300 Pleszew