Ekologiczne systemy grzewcze, czyli jakie?

 systemy grzewcze

Obecnie jesteśmy w stanie bez większego problemu zbudować dom, który będzie całkowicie ekologiczny pod każdym względem — zaczynając od użytych do materiałów, skończywszy na zastosowanym systemie grzewczym. I to właśnie tej ostatniej kwestii chcielibyśmy poświęcić ten artykuł. Przedstawiamy w nim różne możliwości przyjaznych środowisku systemów grzewczych, które są również wydajne, łatwe w użytkowaniu i oszczędne.

Ekologiczne ciepło w twoim domu

Ekologiczne rozwiązania czerpią przede wszystkim z możliwości, jakie zapewnia nam przyroda. Najważniejszymi, naturalnymi źródłami energii są słońce, wiatr i woda. I właśnie te czynniki mogą być wykorzystane do efektywnego ogrzewania naszych domów.

Energia słoneczna może być przez nas użyta w systemach grzewczych za sprawą kolektorów słonecznych, które obecnie cieszą się sporą popularnością. Stanowią dodatkowe źródło energii zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Są wykorzystywane nie tylko do podgrzewania wody, ale również docieplania pomieszczeń. Sprawdzają się doskonale przede wszystkim w tzw. budynkach pasywnych.

Z kolei powietrze, woda gruntowa i grunt wykorzystywane są przez pompy ciepła. To dość kosztowna i skomplikowana instalacja, jednak zapewniająca bardzo ekologiczny i efektywny system ogrzewania.

Biomasa - ekologiczna alternatywa dla węgla i drewna

Kotły na biomasę to doskonała alternatywa dla spalinowych systemów grzewczych, działających na węgiel i drewno. W tym przypadku na uwagę zasługują przede wszystkim pellet, który jest obecnie najbardziej czystym paliwem na świecie, gdyż w wyniku fotosyntezy redukuje emisję dwutlenku węgla. Do jego produkcji wykorzystuje się surowiec odpadowy z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Są to więc czyste trociny, które nie zawierają w sobie żadnych zanieczyszczeń chemicznych czy mineralnych. Kotły na pellet są wygodne w codziennym użytkowaniu, czyste, a przede wszystkim wiążą się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi.